Private Health Emergencies – an insightful article

2010 April 14
by Jason Yeh

Over at the Ayn Rand Center for Individual Rights, Thomas A. Bowden published a very insightful article related to our struggle.

Bowden says:

Every life-threatening disease presents a health emergency to the individual patient. Morally, you have the right to seek the best treatment you can find. Yet our legal system denies you that right when it comes to private health emergencies.

The important point, as Frank Burroughs relayed in an email praising Bowden, is that tens of thousands of lives could and should be saved each year.

707 Responses leave one →
 1. January 4, 2019

  I read this piece of writing completely concerning the difference of most up-to-date and
  preceding technologies, it’s awesome article.

 2. January 8, 2019

  pokersoda situs penipu

 3. January 9, 2019

  Estaba buscando esa informacion hace espacio, te lo agradezco, estoy de resolución con tu punto de vista y pienso igual.
  Despues de buscar mucho por Internet encontre lo que buscaba.
  Genial!!! muchas muchas gracias

 4. January 12, 2019

  Foor hottest news you hhave to go to see
  world wide web and onn internet I found this web page as a finest site for newest updates.

 5. January 15, 2019

  So, it’s not hard to notice that you possibly
  can make bets with low house advantages yet still be
  fairly near a 50-50 game. A good principle is always to include any links being a “by the way” or perhaps a “resource box” only.
  It may be the most straightforward details that must
  be checked and double checked to insure that the guest
  posseses an experience that isn’t just pleasing, most importantly,
  extraordinary.

 6. January 21, 2019

  Mutlukent, Kocaeli iline bağlı Gebze ilçesinin Yenikent mahallesinde bulunan bir muhittir. Burada bulunan yapılar site şekline bloklar halindedir. Bireysel yapılaşma yok denecek kadar azdır. Burası fazlaca sirkülasyon sebebi ile oldukça göç almaktadır. Sanayi bölgesine yakın olması ve site şeklinde olması sebebi ile çokça tercih edilen bir bölgedir. Burada genellikle memurlar ya da emekliler oturmaktadır. Buraya taşınmak isteyen müşterilerimize bizler rahat edeceği bir nakliye hizmeti veriyor, eşyalarını en iyi şekilde taşıyarak memnun kalmalarını sağlıyoruz. Mutlukent evden eve nakliyat firması arıyorsanız bizleri tercih edebilir, bu bölgede hızlı bir hizmet alabilir, dilediğiniz an araç isteyebilirsiniz. Bizler bu işi uzun yıllardır yapıyor, her türlü teknik ve donanımımız ile hizmet veriyoruz. En kaliteli ambalaj malzemelerini kullanıyoruz.
  Mutlu kent bölgesinde ev taşıtacağınız zaman katların yüksek olması durumunda dışarıdan teleskobik asansör kuruyor, evinizin içinden eşyaların direk olarak nakliye araçlarına transfer edilmesini sağlıyoruz. Kapalı kasa kamyonları kullanıyor, her hangi bir yağış, güneş ya da toz gibi dışsal olaylardan eşyalarınızın etkilenmeden taşınmasını sağlıyoruz.

Trackbacks and Pingbacks

 1. bitcoin

Leave a Reply

Note: You can use basic XHTML in your comments. Your email address will never be published.

Subscribe to this comment feed via RSS